Genel

Ahşap Mobilya

Evofisdunyasi1

Ahşap Mobilya

Ahşap Mobilya, Ahşap mobilya nın sıcaklığına, zenginliğine, rahatlığına ve inceliklerine uygun olmayan bir ev alanı yoktur. Masalar, sandalyeler, karyolalar, raflar, çekmeceli dolaplar ve hatta süs eşyaları… Evdeki ahşap mobilyaların avantajları göz ardı edilemez. Her şeyden önce ahşap, diğer malzemelerin yansıtamadığı eşsiz bir estetik çekicilik ve eşsiz yapısal bütünlük kombinasyonu sunmaktadır.
Doğaya bağlı iç tasarımın bir parçası olarak ahşap, bir odanın ya da evin havasını değiştirerek, sade misafirperver ve gerçekten ‘organik’ bir his yaratabilir. Aynı zamanda yeni bir icat değildir. Bu malzeme nesiller boyunca mobilya yapımında kullanılmış ve bu nedenle kopyalanamayan zamansız bir kalite sunmaktadır.
Ahşabı kullanmanın mobilya için en iyi seçim olmasının tüm nedenlerini uzun ve ayrıntılı bir liste yapabiliriz, ancak bu yazıda herhangi bir mobilya düzenin de bir ahşap dokunuşu eklemenin faydalarından yararlanabileceğiniz başlıca yollardan birkaçı bulunmaktadır.

Güç ve dayanıklılık (Ahşap Mobilya)

Ahşap, elbette uzun ömürlü ve sağlam bir malzemedir ve mobilyalarını uzun ömürlü arayanlar için mükemmel bir seçimdir. Sertağaç (örneğin Avustralya meşe, karaçam veya jarrah) veya yumuşak ağaç (çam ağacı, kereviz üstü çam veya pinus radiata) tercihiniz olsun, iyi yapılmış bir ahşap sandalye veya masa için doğuştan gelen bir stabilite ve güvenilirlik vardır.
Bu dayanıklılık, ahşap mobilyaların paranızın karşılığını mükemmel şekilde almasını sağlar ve sağlam yapılmış, bakımlı bir mobilya yıllar içinde değerini koruyabilir.
Dayanıklılık ayrıca kolay bakım sağlar. Ağda, cila ve yağlama sadece ara sıra yapılmalıdır ve iddiasız bir işlemdir.

Bak ve hisset (Ahşap Mobilya)

Daha önce belirtildiği gibi, ahşap, ister açık renkli isterse zengin koyu tonlar olsun, herhangi bir odaya belli bir itibar ve çekicilik katabilir. Ve yetenekli bir zanaatkar tarafından üretildiğinde, tasarım yenilikçiliğinin bir mobilyaya daha estetik bir cazibe getirmesi için sınırsız bir potansiyeli vardır.
Ahşap mobilyalar, iç mekanlarda doğal dünyayı hissetmek için uzun bir yol kat edebilir. Bir şehirde yüksek yoğunluklu bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, yaşam alanınızda bir doğa duygusu geliştirmek isteyebilirsiniz. Ahşap, hem geniş renk yelpazesi yelpazesi hem de büyüleyici tahıl ve lif desenleri ile bunu başarmanın mükemmel bir yoludur.

Sürdürülebilirlik (Ahşap Mobilya)

Sorumlu bir şekilde tedarik edildiğinde ve sertifikalandırıldığında, ahşap sürdürülebilirlik için mükemmel bir seçenek sunar ve bu nedenle ekolojik olarak bir ev inşa etmenin yoludur.
Sorumlu bir şekilde tedarik edilen odun, aslında etrafındaki tek yenilenebilir yapı malzemesidir. Odun için hasat edilen ağaç, yeni büyüme ile yenilenebilir. Dahası, odun ürünlerinin üretimi ve işlenmesinden kaynaklanan karbon ayakizi diğer inşaat malzemelerinde olduğundan çok daha düşüktür. Ahşabın kuru ağırlığının yüzde 50’sine kadar karbon olması, iklim değişikliğine karşı mücadelede çok önemli bir şey olan karbon depolama kapasitesine de sahiptir.
Ahşabın sürdürülebilir bir seçenek olmasının bir başka yolu, size topluluğunuzdaki uzman esnaflardan ‘yerel satın alma’ fırsatı sunmasıdır. Bu size sadece yerel kereste endüstrisini değil aynı zamanda yerel ekonomiyi destekleme şansını verir.

Çeşitlilik

Geniş renk yelpazesi ve ahşabın tonları, stil ve görünüm için bol miktarda çeşitliliğin mevcut olduğu anlamına gelir. Ve bu, farklı tür ve kesiklerin görünüşü ve dokuları arasındaki ince ama dikkat çekici farklılıklardan bahsetmiyoruz.
Asıl malzemenin ötesinde, her mobilya üreticisinin özellikle bireysel bir zanaatkardan satın almalısınız. Kişisel zevklerin yanı sıra, ne tür bir mobilya yapıldığına bağlı olarak, tasarımda farklı bir eğim sunduğuna dair daha fazla çeşitlilik vardır. Ahşap mobilyalar söz konusu olduğunda çok az tek biçimlilik var ve kesinlikle eşsiz bir parça sağlamak için yaratıcı tasarım bilgisine sahip olmanın kapsamı var.

Çok yönlülük

Diğer birçok malzemenin aksine, ahşap hemen hemen her ortamda iyi görünür.Ahşapla mobilya, modern veya rustik herhangi bir tasarım düzeninin bir parçası olabilir ve farklı türler bir oda veya evin içinde zevkle bir araya gelecektir. Büyük bir yemek masası veya ahşap sandalyeler için lekeli sakız veya kırmızı sakız ve bir şifoniyer için çam düşünebilirsiniz: her iki şekilde de, bu ahşap tonları her eve kesintisiz bir lütuf getirir.
Ve elbette, çok yönlülüğü dış mekana uzanıyor. Elementlere maruz kalmaya dayanacak yağlarla işlendiğinde, jarrah ve işlenmiş çam gibi ahşaptan yapılan mobilyalar bahçede veya verandada harika görünebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir