Genel

Ahşap Sandalye Nasıl Yenilenir

Ahşap Sandalye Nasıl Yenilenir evofisdünyası ahşap sandalyeler

Ahşap Sandalye Nasıl Yenilenir

Ahşap Sandalye Nasıl Yenilenir, Ahşap oturma veya masa sandalyeleri, ikinci el mağazalarda, garaj satışlarında ve hatta yol kenarlarında alınabilecek en kolay (ve bazen en ucuz) kullanılmış mobilya parçaları arasındadır. Yine de genellikle biraz çalışmaya ihtiyaçları var. Yeni bir kat boya veya cila eklemeye ek olarak, ahşap sandalyeyi yenilemek genellikle bazı temel onarımları gerektirir.

Yenilemek için bir ahşap sandalye ararken, sağlam ve iyi yapılmış bir şey arayın. Belirli bir sandalyeyi kesinlikle sevmedikçe, yenilenmesi yenisini satın almaktan daha pahalıya mal olacak veya parçaya koymak isteyeceğinizden daha fazla zaman ve çaba gerektirecek bir şeye gitmeyin. Hâlihazırda evinizde bulunan eşyalarla veya diğer projeler için faydalı olacak ortak yenileme araçları ve malzemeleri ile yenileyebileceğiniz (ve onarabileceğiniz) sandalyeler aramaya çalışın.

Mobilya İçin En İyi Boya Nedir? Neye ihtiyacınız olacak

Ekipman / Araçlar

Macun bıçağı

Güç zımparası (isteğe bağlı)

Kumaş

Boya fırçası

Malzemeler

120 ve 220 kum zımpara kâğıdı

Ahşap macun (gerektiği kadar)

Astar

Boya

Talimatlar

Sandalyeyi Kumlayın ve Onarın

Ahşap sandalyeyi geçmişte onarmak için kullanılmış olabilecek tutkal yığınları var ise temizleyin. Onları bulursanız, mümkün olduğunca macun bıçağıyla çıkarmayı deneyin. Hepsini kaldıramayabilirsiniz ama sorun değil. Tutkalın çoğu, zımparalama işlemi sırasında da çıkacaktır.

Eski boya veya verniği çıkarmak için sandalyenizi 100 veya 120 kumlu zımpara kâğıdı ile zımparalamaya başlayın. İşin daha hızlı ilerlemesi için (eğer varsa) elektrikli zımpara kullanın; ancak, zımpara makinesi herhangi bir oyuğa ve diğer ayrıntılara giremeyeceği için büyük olasılıkla bacakları ve ahşap sandalyenin herhangi bir desteğini elle zımparalamanız gerekecektir.

Ahşap Sandalyede herhangi bir küçük çizik veya ezik var ise, zımparalama bunları ortadan kaldırabilir; değilse, macun bıçağını kullanarak çizikleri, çentikleri az miktarda tahta macunu veya dolgu ile doldurun. Macunu kurumaya bırakın, ardından zımparalayın.

Zımpara tozlarını temizlemek için ahşap sandalyenin tüm yüzeyini hafifçe nemlendirilmiş bir bezle veya yapışkan bir bezle silin. Ayrıca sandalyedeki oluklardan veya kazınmış tasarımlardan tozu çıkarmak için bir hava kompresörü de kullanabilirsiniz.

Alt taraflar da dâhil olmak üzere tüm sandalyeye ince bir kat astar uygulayın. Fırça ile uygulanan standart astar kullanabilir veya sprey kabında astar kullanabilirsiniz.

Astarın etikette belirtildiği gibi kurumasını bekleyin. İlk katı inceleyin ve gerekirse 220-kumlu zımpara kâğıdı ile pürüzlü alanları zımparalayın. Tüm zımpara tozlarını temizleyin. İkinci bir ince kat astar uygulamak için aynı işlemi tekrarlayın, zımparalayın ve parçayı temizleyin.

Astar uygulamak, boyanın daha iyi yapışmasına ve ayrıca boyanın daha canlı görünmesine yardımcı olur.

Ahşap Sandalyeyi boyayın

Birden çok ince kat boya uygulayın. Astar gibi, katlar arasında boyanın tamamen kurumasına izin verin. Katlar arasında herhangi bir boya akıntısı veya yığınını fark ederseniz, alanı 220 kumlu zımpara kâğıdı ile hafifçe zımparalayın ve bir sonraki katı eklemeden önce tüm tozu iyice silin.

Son katın evinize getirmeden önce bir gece veya en az 12 saat kurumasını bekleyin. Son kat boyayı zımparalamayın.

Ahşap Sandalyeyi kullanmadan önce boyanın mümkün olduğu kadar uzun süre kurumasını bekleyin. Boya kürleştikçe yavaş yavaş sertleşir ve daha dayanıklı hale gelir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.