Genel

Çalışma Koltukları Hakkında Bilmediklerimiz

Çalışma Koltukları Hakkında Bilmediklerimiz

Çalışma Koltukları Hakkında Bilmediklerimiz

Çalışma Koltukları Hakkında Bilmediklerimiz, Günümüzde işyerinde çalışma koltukları önemli bir rol oynamaktadır. İnsanların çoğu amaçlarına ve işlevlerine aşina olsalar da, muhtemelen sizi şaşırtabilecekleri hakkında bilmediğiniz bazı şeyler vardır.

Çalışma Koltukları Kullanım Süreleri Hakkında (Çalışma Koltukları Hakkında Bilmediklerimiz)

Çalışma koltukları tipik olarak kullanım ömürlerinde çok fazla kullanım görür. Ulusal Postaya göre, ortalama bir ofis çalışanı günde yaklaşık 10 saat çalışıyor. Bir çalışanın yılda 262 gün çalıştığını varsayarak, çalışma koltuğu toplam 2.620 saat boyunca kullanılacaktı. Bu nedenle, üreticilerin sandalyelerini sürekli, günlük kullanıma dayanacak şekilde dikkatle tasarlamaları gerekir.

İyi haber şu ki, çalışma koltukları genellikle günde 10 saat kullanılsalar bile oldukça uzun süre dayanıyor. Baylor Üniversitesi tarafından yayınlanan bir raporda, ortalama ofis başkanının yedi ila sekiz yıl sürdüğü ve bunun ardından onarılması veya değiştirilmesi gerektiğini söylüyor. Diğer kaynaklar daha da iyimserdir, ortalama bir sandalyenin yaşam beklentisi olarak tam bir on yıl gerekçesiyle. Yedi yıl veya 10 olsun, ofis koltukları uygun bakım yapıldığında uzun süre kullanım sunar.

Çalışma Koltuklarının Tekerlekli Olması (Çalışma Koltukları Hakkında Bilmediklerimiz)

Charles Darwin, Günümüz Bürosu Başkanı’nın Öncüsü Bilime çığır açan katkılarıyla tanınan İngiliz biyolog Charles Darwin, günümüz ofis koltuğunun kurulmasına yardımcı oldu.

Darwin, Gizmodo tarafından açıklandığı gibi, bitki ve hayvan örneklerini toplamak için sayısız saat harcayan bir işkolikti. Ve çalışkan herhangi bir birey gibi, vesilesiyle dinlenmesi gerekiyordu. İlk zamanlarda çalışma koltukları sadece sabit ayaklı tasarlanmıştı. Darwin otururken kayarak dolaşabilmek ve hareket edebilmek istedi, bu yüzden bir çalışma koltuğunun ayağına tekerlekleri de dahil etmek için modifiye etti.

Günümüzde tekerlekler ofis sandalyelerinde bulunan ortak bir özelliktir. Darwin’in ilkel tasarımı gibi, işçilerin de ayağa kalkmadan dolaşmalarına izin verecek bir çalışma koltuğu tasarlamıştır. Çalışma koltuğu tekerleri tipik olarak yumuşak veya sert malzemelerle tasarlanmıştır. Yumuşak tekerlekler parke, laminat, fayans ve muşamba zeminlerde en iyi şekilde çalışırken, sert tekerlekler halı zeminlerde en iyi şekilde çalışır.

Doğru Çalışma Koltuğu Almamanın Zararları

Ofis koltukları sadece konfordan fazlasını sağlar. İşçileri fiziksel yaralanmalardan korurlar. Uzun süre oturmak, kas ağrısına, eklem sertliğine, ağrılara, burkulmalara ve daha fazlasına neden olarak vücuda zarar verebilir. Yaygın olarak oturmayla ilişkili bu tür yaralanmalardan bir tanesi de cocycini’dir. Ancak bu belirli bir yaralanma veya hastalık değildir. Aksine, coccydynia, kuyruk kemiği (coccyx) bölgesindeki ağrıyı içeren herhangi bir hasarı veya durumu tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS) coccydynia’nın genellikle kuyruk kemiğinin ve / veya destekleyici bağların ve kasların stresiyle karakterize olduğunu açıklar. Peki, doğru çalışma koltuğu bu tür yaralanmalara karşı tam olarak nasıl korur? Sert, destekleyici olmayan bir tabanda bir sandalyede oturmak, bel kemiğinize baskı yapar. Zamanla, bu sürekli stres kokeksinizi zorlayabilir ve sonunda koksidinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Yüksek kaliteli bir çalışma koltuğunda, bel kemiği üzerindeki stresi en aza indirecek yumuşak, destekleyici bir koltuk minderi bulunmalıdır.

Ayrıca, sağ ofis koltuğu bel suşları gibi sırt yaralanmalarına karşı koruyabilir. Bildiğiniz gibi, lomber omurga, omurganın içe doğru kıvrılmaya başladığı bel bölgesidir. Burada, omurlar bağlar, tendonlar ve kaslar tarafından desteklenir. Bu destekleyici yapılar sınırlarının ötesinde gerildiğinde, bel suşu olarak bilinen acı veren bir durum yaratır.

Neyse ki, birçok çalışma koltukları giriş sınıfı görev sandalyeleri hariç bel desteği için ekstra destekle tasarlanmıştır. Ek malzeme, işçinin bel kısmı için destekleyici bir alan yaratır; Böylece lomber suşlar ve alt sırtın benzer yaralanma riskini azaltır.

Çalışma Koltukları Ergonomiye Odaklanarak Tasarlandı (Çalışma Koltukları Hakkında Bilmediklerimiz)

Çalışma koltukları artık ergonomiye odaklanarak tasarlandı, yani insanlar için özel olarak optimize edildiler. Ergonomi 1970’lerde sıcak bir konu haline geldi; bu sırada işverenler, insan işçisinin ihtiyaçlarını karşılamak için işyerleri tasarlamanın önemini kabul ettiler. Göre Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi (OSHA), kas-iskelet hastalıkları (MSD) 1970’lerde işyerinde yaygın coşmuş idi. Buna karşılık, işverenler, işçiler üzerindeki stresi en aza indirgemek ve daha güvenli bir ortam yaratmak için işyerlerini tasarlamaya başladılar.

Diğer şeylerin yanı sıra, bu çalışma koltukları yeniden tasarlanmasına yol açtı. Ergonomik çalışma koltukları, çalışanlara en üst düzeyde konfor ve destek sağlamak için kesin özelliklerle tasarlanmıştır. Tipik olarak ayarlanabilir kolçaklar, ayarlanabilir bir ısı, alt sırt desteği ve yumuşak bir koltuk minderi içerirler.

Artık ergonomik olarak tasarlanmış birçok çalışma koltuğu aşağıdaki test sertifikalarından bir veya daha fazlasına sahip olduğunu göreceksiniz:

EN 1335: 2012

EN 1728: 2012

DIN EN 1335

AS / NZS 4438

Çalışma Koltukları İşçi Verimliliğini Etkiliyor

Yaralanmalara karşı korumanın yanı sıra, doğru çalışma koltukları çalışanların verimliliğini de artırabilir. Bu elbette tüm işverenlerin ve yöneticilerin faydalanabileceği bir şeydir.

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na (BLS) göre, günde sekiz saat çalışan işçiler genellikle iki saat 53 dakika boyunca üretken oluyorlar. Çalışmıyorlarsa, İnternete göz atabilir, Facebook durumlarını güncelleyebilir, dedikodu yapabilir, akıllı telefonlarında oynayabilir veya yalnızca “bölge dışına çıkarabilir”.

Bununla birlikte, yüksek kaliteli çalışma koltuklarına yatırım yaparak iş yerinizde daha yüksek üretkenliği teşvik edebilirsiniz. Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, çalışanlar ergonomik bir ortamda çalışırken% 17,5 daha verimli. USC araştırmacıları tarafından yapılan ayrı bir çalışma, yüksek düzeyde ayarlanabilir bir çalışma koltuğu verildiğinde çalışanların% 17,7 daha verimli olduğunu gösteriyor.

Yüksek Kaliteli Çalışma Koltukları Akıllı Bir Yatırımdır

Bazı işletme sahipleri, yeni çalışma koltuğu satın almak konusunda isteksizdir ve bu durum, mali durumlarını zedeleyecek gereksiz bir gider olarak görmektedir. Ancak bu, gerçeklerden daha fazla olamaz.

Yeni çalışma koltukları satın almak istemeniz, uzun vadede karşılığını veren akıllı bir yatırımdır. Daha önce de belirtildiği gibi, yüksek kaliteli çalışma koltukları, çalışanları yaralanmaya karşı koruyabilir ve daha yüksek verimlilik düzeylerini teşvik edebilir. Bu nedenle, yeni ofis koltukları satın almak, tipik olarak işletme sahiplerinin ve ofis yöneticilerinin tasarruf etmesini sağlayan akıllı bir finansal yatırımdır.

Masalar, dosya dolapları ve diğer ofis mobilyaları gibi, çalışma koltukları da genellikle vergiden düşülebilir bir giderdir. Bunları kesinlikle iş amacıyla kullandığınızı varsayarsak, genellikle vergilerinize gider olarak yazabilirsiniz. İster yeni bir çalışma koltuğu ister masa olsun bunları vergilerinize yazabilirsiniz. Makbuzlarınızı muhasebe amacıyla kaydetmeyi unutmayın.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir