Genel

Döküm Masa Ayaklarının Geçmişten Günümüze Yolculuğu

Döküm Masa Ayaklarının Geçmişten Günümüze Yolculuğu

Döküm Masa Ayaklarının Geçmişten Günümüze Yolculuğu

Döküm Masa Ayaklarının Geçmişten Günümüze Yolculuğu, Bu yazımızda dökme demir ile çeliğe ilişkin karmaşık özelliklerini biraz açıklamaya çalışıyoruz. Bu nedenle, size masanızın altındaki güzel üssü bize getiren önemli parçaların altını çizerek kısa bir dökme demir tarihi vermenin hem eğlenceli hem de faydalı olacağını düşündük.

Öncelikle, dökme demir nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, farklı metalik ve taş elementlerin karışımından yapılmış kompozit bir malzemedir. İşlem pik demirin alınması ve karbon, hurda demir, kalker ve silikon gibi diğer malzemelerle eritilmesiyle başlar. Demir cevheri, saf haliyle çok nadir bulunur; pik demir, karbon bakımından zengin olan demir ve doğal olarak demir ile birlikte organik olarak meydana gelen diğer maddelerden oluşur. Malzemeler daha sonra ısıtılır ve işlenmiş metalin yapısını ve kullanım şeklini önemli ölçüde değiştiren fosfor ve kükürt gibi yabancı maddeleri giderir. Doğru oranlar elde edildikten sonra, malzeme bir kalıba dökülür (kalıp) ve kullanım için şekillendirilir. Bu farklı metallerin oranlarını değiştirerek üretilen birkaç farklı tipte dökme demir vardır, erime, döküm ve soğutma işlemlerinde varyasyonların yanı sıra. En yaygın kullanılan dökme demir türü, gücünü artırmak için grafit ekleyen gri demir olarak bilinir. Bu, masa tabanlarımızı yapmak için kullanılan dökme demir türüdür.

Masa Ayakları Taban Ölçüleri (Döküm Masa Ayaklarının Geçmişten Günümüze Yolculuğu)

Dökme demir masa tabanlarıyla ilgili konuşmak istediğimiz temel dayanım ölçütü vardır. Dökme demirin üstün olduğu ilk yer, basınç dayanımı olarak bilinir. Bu, “bir malzemenin veya yapının, boyutu küçültme eğiliminde yüklere dayanma kapasitesidir”  Yükü doğrudan masa tabanınızın üstüne baskı uygulayarak masanızın üstü olarak düşünün. Bu basınç dayanımı, dökme demir tabla tabanlarının çimento ve granit gibi ağır masa üstü malzemeleriyle bu kadar iyi çalışmasının nedenidir, çünkü kolonlar yapı uzunluğu boyunca ağır bir yük taşırken sıkıştırmaz veya bükülmez. Çelik sütunlar, aynı zamanda çok güçlü olmakla birlikte, sınırlarının yakınında sıkıştırıldığında esnemeye veya bükülmeye daha yatkındır.

Dökme Demir Tarihi (Döküm Masa Ayaklarının Geçmişten Günümüze Yolculuğu)

Dökme demir, tarih boyunca, silahlardan, aşınma, piyanolar, sıhhi tesisat ve hatta mimariye kadar çok çeşitli şeyler yapmak için kullanılmıştır. Dökme demir kullanımının ilk kanıtı, MÖ 5. yüzyılda Çin’den gelir; burada silah yapımında, tarım aletlerinde ve bazı yapılarda kullanım için kullanılır. Dökme demir kullanımı çoğunlukla, toplar gibi batı Avrupa topçularının yapımında malzeme mahsulü görmeye başladığımızda, 15. yüzyıla kadar Çin’de daha küçük çabalarla sınırlıydı.
1700’lerin sonunda dökme demir üretiminde yaşanan büyük gelişmeler nedeniyle, sanayi devriminin başlangıcında, dökme demir, Batı Avrupa’nın çoğunda inşaat malzemesi olarak ilgi görmeye başladı. Dökme demir, dövme demirden daha ekonomik ve daha az işçilik gerektiren bir iştir. Çoğu durumda ferforje yerine uygun olmasına rağmen, uygunsuz mühendisliğin dökme demirin çekme dayanımının aşıldığı anlamına gelen olaylar vardı. İngiltere’de 1700’lerde ve 1800’lerde bir dizi köprü çökmesi yaşandı ve mühendisler dökme demir kullanımını yeniden düşünmeye başladı. En felaket, İngiltere’deki Tay Köprüsü’nün başarısız dökme demir pabuçları nedeniyle çökmesi ve 75 kişinin ölümüyle sonuçlanmasıydı.
Dökme ve dövme demirlerin mevcudiyeti, binaların yapım şeklini önemli ölçüde değiştirdi. Avrupa ve Amerika’daki sanayi devrimi boyunca birçok gök delen ve bina dökme demir kullanılarak üretildi. Dökme demir kolonlar ve destekler, daha büyük yapıları desteklemek için kalın sütunlar ve duvarlar gerektiren yığma binalardan çok daha ince yapılabilir. Büyük şehirlerde gökdelenler, depolar ve büyük iç mekanlara sahip fabrikalar ortaya çıkmaya başladı. Ancak, 1800’lerin sonundan itibaren, dökme demir neredeyse tamamen yerini kaybetti; bu, büyük yapıları desteklemekte daha usta olan ve şimdi eskisinden çok daha ekonomik bir şekilde yapılabilen çeliktir.
Dökme demir hala yerindedir, mesela biz masa ayakları olarak kullanmaya devam ediyoruz ancak geleceğin köprüleri ve binalarımız için en iyisi olmayabilir. Fransa, Versailles’de halen kullanımda olan 1664’te atılan tarihi beş mil dökme demir tesisat gibi pek çok dökme demir projesi halen devam etmektedir; 1781 yılında inşa edilen Shropshire, İngiltere’deki Demir Köprü olarak bilinen dünyanın ilk demir kemer köprüsü; ve Galler’deki Pontcysyllte Su Kemeri, İngiltere 1805’te inşa edildi. Döküm masa ayakları bir köprünün desteklerinden çok daha az baskı altında olduğunu göz önünde bulundurarak, birkaç ömür boyu sizinle ve sizden sonra yaşayabilir. 🙂

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir