Genel

İş Yerinize Mola Odası Faydaları

İş Yerinize Mola Odası Faydaları

İş Yerinize Mola Odası Faydaları

İş Yerinize Mola Odası Faydaları, Birçok işletme sahibi, çalışanlarına bir mola odası açmanın önemini göz ardı ederler. İşlerini iyileştirmeyen veya başka şekilde fayda sağlamayan gereksiz bir masraf olduğuna inanırlar. Çalışanlar tipik olarak bir mola odasında işle ilgili çalışma yapmazlar fakat bu alanın iş performansı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu tecrübe edilmiştir.

Forbes tarafından yapılan bir araştırmaya göre, düzenli mola veren işçiler, nadiren mola veren meslektaşlarına göre daha üretken ve daha az streslidir. Molalar, işçilerin kendilerini zihinsel olarak dinlenmelerine ve sıfırlamalarına izin verir; Bir işletme sahibi olarak, ofisinizde bir mola odası oluşturarak bu avantajlardan yararlanabilirsiniz. Aşağıda, çalışanların takdir edeceği kesinlikte bir ofis mola odasının nasıl tasarlanacağına dair 12 pratik ipucu bulunmaktadır.

1) Çöp Kovalarını ve Geri Dönüşüm Kutularını Dahil Edin

Mola odanızın büyüklüğüne ve işletmenizin kullandığı işçi sayısına bağlı olarak bir veya iki çöp kovasının yanı sıra alüminyum, plastik ve kağıt için geri dönüşüm kutularını da ekleyin. İşçiler bu alanı yemek hazırlamak ve yemek yemek için kullandıklarında atık doğal olarak birikir. Bununla birlikte, bu atıkları asgari düzeyde tutabilirsiniz.

Yeşilay tarafından yayınlanan bir raporda, geri dönüştürülmüş tek bir alüminyumun kutu bir bilgisayarı üç saat çalıştıracak kadar enerji üretebileceği öne sürüldü. Ofis çalışanlarının bir günde kaç tane alüminyum teneke kutu harcadığını düşündüğünüzde neredeyse ofisin elektrik enerjisini bedavaya getirebilirsiniz.

2) Yemek Alanı Kurun (İş Yerinize Mola Odası Faydaları)

Ofis yemek alanı Mola odanızda, çalışanların atıştırmalık ve yemeklerin tadını çıkarabilecekleri özel bir yemek alanı oluşturun. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır, bunlardan biri büyük bir konferans masası eklemektir. Alternatif olarak, mola odanıza birkaç küçük yemek masası da kurabilirsiniz.

Yemek masaları genellikle tercih edilir çünkü dökülen sıvılara dayanacak şekilde tasarlanırlar ve bunlardan daha fazla yararlanmanıza olanak tanır. Ancak, yemek masalarından daha uzun olmasa da yerini tutacak çok sayıda üst düzey konferans masası vardır. Yine de, ofisinizin dinlenme odanızda işlevsel bir yemek alanı kurmanız gerekir.

3) Çalışanlarınıza Ücretsiz Çay Kahve veriniz.

İstatistikler çalışanlarınıza ücretsiz çay kahve sunun diye raporluyor. İşletmelerinin yarısından azının işçilerine ücretsiz kahve sunduğunu gösteriyor. Çalışanlarınız için çay kahve satın almak belli bir bütçe ye mal olur, ancak çalışanların performansına olan olumlu etkisini göz önünde bulundurularak tamamına ücretsiz çay kahve hizmeti vermelisiniz.

İnsanların % 80’inden fazlası günlük kahve içiyor. Ofis çalışanları için bu sayı daha da yüksek. Kafeinli içeceğe güvenen sayısız ofis çalışanı için kahve bir sabah sporu haline geldi. Ücretsiz çay kahve sunmazsanız, bazı çalışanlar bu üretkenliği artıran içeceğin tadını çıkaramaz.

Bir kahve makinesi önüne bir kaç bar masası ve bar sandalyesi ile bu alanı self servis olarak dizayn edebilirsiniz.

4) Doğru Renklerle Tasarım (İş Yerinize Mola Odası Faydaları)

Ruh halinizi iyileştirmek için doğru renklerle tasarım yapın. Ofisinizin kırılma odasının tasarlandığı renkler, bu alanın estetiğinden daha fazlasını etkiler; ruh halini ve atmosferi etkileyecektir. Örneğin gri, iç karartıcı bir ruh hali yaratan nötr bir renktir ve bir mola odası için kötü bir seçimdir. Öte yandan turuncu, sıcaklığı ve enerjiyi temsil eder ve bu alan için idealdir.

Mola odanızın tasarımına başka renkler de ekleyebilirsiniz, ancak çalışanların performansına olumlu yansıtan canlandırıcı ve enerjik bir atmosfer oluşturmak için parlak, cesur renklere odaklanmaya çalışın. Mavi, kırmızı, sarı ve açık yeşil, ofisinizin mola odanızda doğru ortamı ayarlamanıza yardımcı olabilecek mükemmel renklerdir. Bu renklerin çoğunu mola odanıza dahil etmek için duvarları boyamayı, yastıklarla süslemeyi, konteyner bitkileri eklemeyi ve renkli tablolar sergilemeyi düşünün.

5) Özel Mola Odası Yapın (İş Yerinize Mola Odası Faydaları)

Mola odanızı özel ve diğer ofis gürültüsünden arındırın Bir mola odasının temel amacı, çalışanlara geleneksel telaşlı ofis ortamından çekilmeleri için sessiz ve huzurlu bir alan sağlamaktır. Ancak bu, eğer dinlenme odası özel ise mümkündür. Duvar veya kapısız açık bir mola odası tasarlamak, çalışanların bu alanı tüm avantajlarından yararlanmalarını engeller. Çalışanlar hala açık bir mola odasında yemek yiyebilir ve dinlenebilir, ancak kişisel telefon görüşmeleri yapamaz veya kendi aralarında konuşamazlar.

Daha fazla gizlilik için, ofisinizin ortasındaki açık alanı kullanmak yerine, kapalı bir odayı ara odası olarak belirleyin. Mola odanızın duvarlarına ses emici paneller takarak bir adım daha ileri gidebilirsiniz. Akustik paneller olarak da bilinir, çalışanlar için daha sessiz ve daha özel bir alan inşa etmiş olursunuz

6) Elektrik Prizlerine Erişim Sağlayın

İşçiler muhtemelen ofis ara odanızı kullanırken akıllı telefonlarını ve diğer cihazları şarj etmek isteyeceklerdir. Ne yazık ki, bu her zaman mümkün değildir. Mola odanızda yalnızca birkaç çıkış varsa, bu çıkışları kahve makinesi gibi aletleri çalıştırmak için kullanmanız gerekebilir. Peki, çalışanlarınıza mola odanızdaki daha fazla elektrik prizine erişme imkânı sunabilirsiniz?

Öncelikle, dinlenme odanızdaki hiçbir yerin kapalı olmadığından veya engellenmediğinden emin olun. Bir yemek masasının veya tezgahın arkasına konmamış kullanılmayan bir priz bulursanız, ya engelleyen mobilyaları yeniden konumlandırın ya da işçilerin erişebileceği bir uzatma kablosu takın. Bununla birlikte, uzatma kablolarını zeminden geçirmemelisiniz. Yapışkanlığın yanı sıra, uzatma kablosu üzerinde yürümeye çalışırken seyahat edip düşebilecek işçiler için güvenlik riski oluşturur .

İkinci olarak, tek bir prizi birden fazla prize dönüştürmek için çıkış ayırıcıları kullanın. Ayırıcı, ilave çıkışlar sağlamak için bir prize takılan küçük bir elektrikli cihazdır. Ofis mola odanızda sadece iki çıkış olsa bile, ayırıcıları kullanarak bunları dört veya altı çıkışa dönüştürebilirsiniz. Açma ve düşme kazaları riskini ortadan kaldırmak için elektrik prizleri yerine diğer priz ayırıcıları ve diğer kablolu ayırıcıları seçin.

7) Eğlenceli Bir Mola Odası Yapmalısınız.

Akvaryumlar ve küvetler, Google Münih’in dinlenme odası için dinlenme odası fikridir.

Ofis odanıza eğlence eklemeyi unutmayın. Google ve Apple dahil olmak üzere en başarılı Silikon Vadisi şirketlerinden bazıları, çalışanlarının moralini artırmak ve verimliliği artırmak için bu taktiği kullanıyor . Eğlence, işçilerin işlerine dönmeyi beklerken etrafta oturmak yerine molalarının keyfini çıkarmasını sağlar, böylece morallerini doğal olarak iyileştirir.

Ofis mola odanız için göz önünde bulundurulacak bazı eğlence fikirleri:

Televizyon

Video oyunları

İnteraktif yazı tahtası

Bilardo

Dergiler

Langırt masası

Masa Tenisi

Masa oyunları

Inc.com’a göre , bir mola odasına eğlence eklemek, çalışanların moralinin yanı sıra başka bir avantaj sunuyor: daha güçlü takım çalışması becerileri. Çalışanlar, birlikte çalışmalarını teşvik eden ping pong gibi takım tabanlı oyunlar oynamak için bir araya gelebilirler. İşçiler ara odaya daha güçlü takım çalışması becerileri kazandırdıkça, iş performanslarına da geçebilir.

8) Buzdolabı

Bir buzdolabı bir ofis mola odası için sahip olması gerekir. Buzdolabı boşluğu  olmayan ofis yoktur. Mola odanız için her zaman tam boyutlu bir buzdolabına yatırım yapabilirsiniz, ancak bu genellikle gerekli değildir. Çoğu ofis mola odası için, kompakt bir buzdolabı yeterli olacaktır. Kompakt buzdolapları boyutun yaklaşık yarısı kadardır, bu nedenle fazla yer kaplamaz. Ayrıca, küçük boyutlarından ötürü, kompakt buzdolapları genellikle tam boy meslektaşlarından daha ucuzdur.

9) Çeşitli Oturma Seçenekleri Tasarlayın.

İşlevselliğini geliştirmek için ofis dinlenme odanızı çeşitli oturma seçenekleri ile tasarlayın. Örneğin, yemek masalarının etrafındaki geleneksel yemek sandalyelerini kullanabilirsiniz . Metal sandalyeahşap sandalye, kompozit ahşap ve plastik sandalyelerle mevcut olan yemek sandalyeleri, bir ofis dinlenme odası için mükemmeldir. Çalışanlar, mola sırasında rahatça yemek yeme veya içmelerini sağlayan sağlam, dik bir tasarıma sahiptir.

Ancak tüm çalışanlar yemek yemek için mola odaları kullanmaz, bu yüzden ofis mola odanıza başka oturma seçenekleri eklemeniz önerilir. Yemek sandalyelerine ek olarak, oturma odanızı kanepelerşezlonglar ve hatta yatar koltuklar gibi daha rahatlatıcı oturma seçenekleri ile tasarlayın.

10) Pencereleri Kapatmayın. (İş Yerinize Mola Odası Faydaları)

Herkes güneş ışığını sever! Bırak içeri girsin.

Ofis mola odanızın pencerelerini perde veya panjur ile kaplamaktan kaçının. Perde veya panjur kullanabilirsiniz, ancak güneş ışığının pencerelerden parlayabilmesi için onları geri çekilmiş veya açık bırakmalısınız.

Güneş ışığının ışığın ofisinizin oturma odasına girmesini ve aydınlatmasını sağlamak, birkaç nedenden dolayı yararlıdır. Psikolojiye göre Günümüzde , bir pencereden güneş ışığına maruz kalan ofis çalışanları, gün boyu penceresiz alanlarda oturmaya zorlanan meslektaşlarından daha üretkendir. Güneş ışığına maruz kalmanın ofis çalışanlarının sirkadiyen ritmini düzenlemeye yardımcı olduğu, böylece uyku kalitelerinin ve buna bağlı olarak verimlilik seviyelerinin artırıldığı düşünülmektedir.

Sunlight ayrıca yapay aydınlatma ihtiyacını azaltarak veya ortadan kaldırarak daha az enerji harcayan verimli bir mola odası sunar. Modern ofislerde en büyük enerji gideri, tipik bir ofise güç sağlamak için harcanan enerjinin yarısından fazlasını oluşturan ısıtma, havalandırma ve soğutma (HVAC) ‘dır. Ancak istatistikler, ofislerde kullanılan tüm enerjinin yaklaşık% 16’sının aydınlatmayı içerdiğini göstermektedir. Perdeleri geri çekerek ve mola odanızdaki perdeleri açarak, işletmenizin enerji masraflarından tasarruf etmenizi sağlayacak kadar yapay bir aydınlatmaya ihtiyacınız olmaz.

11) Kural Oluşturma ve Görüntüleme

Bir ofis mola odası tasarlamak savaşın sadece yarısıdır. Kurulduktan sonra temizlemeniz ve bakımını yapmanız gerekir. Bu süreci biraz kolaylaştırmak için, çalışanların dinlenme odasını kullanırken uyması gereken kuralları oluşturun ve gösterin.

Ofis mola odaları için ortak kurallar şunlardır:

Yüksek sesli müzik yok.

Mola odasında depolanan tüm kişisel yiyecek ve içecekleri etiketleyin.

Senin olmayan yiyecek ve içecekleri almayın.

Çöp kutusundaki çöpleri atın ve ilgili geri dönüşüm kutusuna geri dönüştürülebilir.

Son fincan kahveyi alırsanız, yeni bir kahve demleyin.

Aletleri temiz tutun.

Buzdolabının sıcaklık veya nem ayarlarını değiştirmeyin.

Açtıktan sonra buzdolabı kapağını tamamen kapatın.

Kaplanmamış yiyecekleri buzdolabında saklamayın.

İşe dönmeden önce ellerinizi sabun ve suyla yıkayın.

Bulaşıkları kullandıktan sonra temizleyin.

Büyük bir koku ile yiyecekleri ısıtmayın (veya yemeyin).

12) İşçilerden Girdi ve Öneriler İste

Ofisinizdeki diğer alanlar gibi, mola odanızı da estetiğini veya işlevselliğini geliştirmek için tasarlamanız gerekebilir. Mola odanızın iyileştirilebileceği yolları belirlemek için işçilerden girdi ve öneriler isteyin. Onlara şahsen, e-posta veya öneri kutusu aracılığıyla sorabilirsiniz. İkincisi özellikle kullanışlıdır, çünkü çalışanların anonim olarak önerilerde bulunmalarına izin verir. Mola odanızda bir yere “Mola Oda Önerileri” etiketli bir kutu koyun ve işçilerin önerilerini yazabilecekleri bazı kağıt sayfalarını ekleyin.

Çalışanlardan geri bildirim aldıktan sonra, en çok istenen özellikleri belirleyin ve bunları ofis odasına eklemelerini düşünün. Örneğin, çok sayıda işçi bekleme koltuğu istemişse, mola odanızı kanepe ile güncelleyin. Langırt masası talep ettikleri takdirde langırt masası ekleyin. Mola odanızı, çalışanların talep ettiği özellikler ile güncelleyerek, çalışanların dinlenebileceği daha hoş ve eğlenceli bir alan yaratabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.