Genel

Plastik Sandalye Nasıl Yapılır

Plastik Sandalye Nasıl Yapılır

Plastik Sandalye Nasıl Yapılır

Plastik sandalye nasıl yapılır, tümü istenen şekilde oyulmuş metal kalıplar içeren çeşitli şekillerde yapılır. Bir mobilya kalıplama biçimi, büyük bir metal kalıbın plastik polimer tozu ile enjekte edildiği dönel kalıplama olarak bilinir. Bu daha sonra erime noktasına kadar ısıtılır ve polimerler kalıbın içine eşit olarak dağıtmak için kalıp mekanik olarak üç boyutlu olarak döndürülür. Birkaç dakikalık eğirme işleminden sonra, kalıp soğutulur ve dönüş durur. Kalıp açılır ve yeni bir sandalye üretilmiş olur.

Enjeksiyon Kalıplama (Plastik Sandalye Nasıl Yapılır)

Enjeksiyon kalıplama plastik sandalye yapımı başka bir yöntemdir. Yine, bir metal kalıp kullanılır, ancak bu kez sonuç içi boş değil katı plastiktir. Bu kalıp türü dönmez, ancak polimerler önceden belirlenmiş bir hızda ve sıcaklıkta ısıtılır. Daha sonra kalıba dökülür ve soğutulur. Bu tip kalıplama işleminde belirli bir hassasiyet kullanılmalıdır, çünkü plastik çok yavaş dökülürse çok kısa sürede kurur. Çok çabuk dökülürse, sonuç düzgün bir plastik konfigürasyon olmayacaktır. Düzgün yapılırsa, sonuç tek bir parça halinde kalıplanmış, dikişsiz bir plastik sandalyedir.

Gaz Destekli Enjeksiyon

Enjeksiyon kalıplama ayrıca, kalıp içinde yüksek hızda üflenen ve bu sayede erimiş plastiği kalıbın bazı kısımlarından dışarı iten gaz yardımıyla da yapılabilir. Bu sandalyeyi çok daha hafif kılan ve aynı zamanda gücünü koruyan plastik formda kanallar yaratır. Enjeksiyon kalıplamanın diğer tüm yönleri aynı kalır, ancak sonuç bazı kısımların içi boş, diğer kısımların katı olduğu bir sandalyedir.

Sandalye yapımında kullanılan plastikler genellikle, kalıplama işleminin ısıtma kısmı sırasında bir araya getirilen birkaç farklı plastik türünden imal edilir. Plastik sandalye imal edilirken hassas bir biçimde kalıplama yapılarak imal edilmektedir aksi halde ortaya dayanıksız ve doğa şartlarında deforme olabilecek sandalyeler üretilmiş olur. Bu konuda tüketicinin dikkatli olması ve alımlarını yaparken aldığı ürünün nasıl imal edildiğini bilmelidir. Günümüzde bir çok yerde karşımıza uygun fiyatlar ile plastik sandalye çıkmaktadır lakin alım sırasında tabiri caiz ise merdiven altı adı verilen kuruluşlardan alım yapmamaya dikkat edilmesini önermekteyiz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir