Genel

Restoran Mobilyalarının Temizlenmesi ve Bakımı

Restoran Mobilyalarının Temizlenmesi ve Bakımı

Restoran Mobilyalarının Temizlenmesi ve Bakımı

Restoran Mobilyalarının Temizlenmesi ve Bakımı, Restoranımız sunduğumuz yiyeceklerin hijyeni ve kalitesi kadar önemlidir. Cazibenin geri kalanı ambiyansa bağlıdır ve mobilya bunun önemli bir parçasını belirler. Bu nedenle mobilyalarınızın bakımı ve temizlenmesi son derece önemlidir. Dünyada yaşanan corana virüs salgını nedeni ile geçici süreyle kapatılan umumi halka açık bir çok mekan için mobilya bakım ve temizliği için bir kaç ipucu derledik. Bu kurallara uyarak hem mobilyalarınızın ömrünü uzatacak hemde daha temiz bir işletmeye sahip olacaksınız.

Çalışanlarınıza restoran mobilyalarını kullanma sanatını öğretin

Farklı mobilya türleri için doğru temizleme işlemi çok önemli olmakla birlikte, çalışanlarınız mobilyaları doğru şekilde kullanma konusunda duyarlı olmalıdır. Bu, mobilyaların ömrünü birkaç yıl uzatır. Her şeyden önce, çalışanlarınız bir sandalyenin etrafında hareket etmenin doğru yolunu bilmelidir. Masa ve sandalyeleri asla yere sürüklemeyin. Onları sürüklemek sadece sandalyelerin ve masaların bacaklarını mahvetmekle kalmaz, aynı zamanda zemine de zarar verir. Restoranınızda parke zemin varsa, zemini temizlemeden önce sandalyelerin ve masaların çıkarıldığından emin olun. Zemini temizlemek için kullanılan bazı ürünler mobilya malzemesiyle uyumlu olmayabilir ve bulanıklaşmaya, lekelenmeye veya başka bir şekilde hasar görmesine neden olabileceği için bu tavsiye edilir. Mobilyalarınızda çok aşındırıcı temizlik ürünleri kullanmadığınızdan emin olmak da çok önemlidir. En önemlisi, restoranınızdaki oturma düzeni temizlenmeli, vakumlanmalı veya kapanırken silinmeli ve bu süreçte fark edilen hasar veya dengesizlik derhal yönetime bildirilmelidir.

Bakım önemlidir

Doğru mobilya temizleyiciyi seçmek çok önemli olsa da, sadece restoran mobilya bakımının bir kısmını oluşturur. Restoran mobilyalarınıza uygun bakımı sağlamak için daha fazla dikkat gerektirir. Döşeme veya kumaş söz konusu olduğunda, herhangi bir hasardan kaçınmak için üreticiler tarafından sağlanan talimatları izlemeniz önerilir. Bir temizlik ürününü test etmek de iyi bir fikirdir. Testi müşteri tarafından görülmeyen bir alanda tespit etmelisiniz. Mobilyalara zarar verebilecek keskin aletler veya nesneler kullanmaktan daima uzak durmanız önerilir. Sert kıl fırçalar ve zımpara kağıdı gibi aşındırıcı temizlik araçları ahşap ve metal mobilyalar için tehlikeli olabilir. Ancak, plastik sandalyelerde ve plastik masalarda şans daha az. Sandalyelerinize zarar verebilecek keskin aletler veya nesneler kullanmayın. Aşındırıcı temizlik ürünlerinden kaçınmak, özellikle ahşap ve metal sandalyeler olmak üzere mobilyalarınızı korumak için çok önemlidir. Ne tür temizlik ürünleri alacağınızdan emin değilseniz, güvenli tarafta olmak için sabun ve suya yapışın. Mobilyaların vidalarını ayda bir kez kontrol ettiğinizden emin olun. Eğer gevşerse, hemen sıkın.

Kullandığınız mobilya türüne bağlı olarak doğru temizlik ürününü seçmeniz için birkaç ipucu:

Ahşap restoran mobilyalarınızı temizlemek için bulaşık deterjanı ve ılık su karışımı kullanın. Yüzeyi nazikçe silin ve bittiğinde iyice kurulayın. Narenciye bazlı ürünlerden kaçınmak önemlidir, çünkü yüzeyi kaplayabilirler. Ayrıca her üç ayda bir mobilya cilası kullanmanız önerilir. Kullandığınız ürün ne olursa olsun, ahşabın bulutlu görünmesine neden olabileceğinden, temizlik ürününün markasını değiştirmeyin. Sandalyeleri düzenli olarak tozdan arındırın ve her dört ayda bir macun mumu ile muamele eden sandalyelere karşı tozu silin, ayrıca küçük hasarları ve küçük çizikleri gizlemek için harika bir yoldur. Nokta veya yanık olması durumunda, bunlardan kurtulmak için amonyak kullanın, ancak ondan önce hızlı bir nokta testi yapın. Su halkalarından kurtulmak için çelik yünü ve macun kullanın. 
Metal mobilya söz konusu olduğunda, aşındırıcı olmayan ev temizlik ürünleri veya sadece yumuşak sabun ve su kullanmak en iyisidir. Yapmanız gereken tek şey, çözeltiyi mobilyalara püskürtmek ve bir bezle silerek kurutmak. Ancak, temizleyicinin yüzeye zarar verebileceğinden yüzeyde kurumamasına dikkat etmelisiniz. Kir birikimini yumuşak kıllı bir fırça ile temizleyin. 
Döşeme ve kumaş için vakum aparatı ve kuru havlu kullanmalısınız. Dökülenleri havluyla temizleyin ve yüzeydeki kiri ve tozu vakumla temizleyin. 
Plastik mobilyalar , restoran mobilyalarının bakımı söz konusu olduğunda muhtemelen en az miktarda ürün ve teknik gerektirir. Aşındırıcı olmayan ev temizlik ürünleri veya yumuşak sabun ve su kullanın. Çözeltiyi plastik üzerine püskürtün ve kurulayın.  Restoran mobilyalarınızı ilk gün görüntüsünde ve temizliğinde tutmak için bilmeniz gereken şeyler bu kadar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir