Genel

Sandalyenin Tarihi

Sandalyenin Tarihi

Sandalyenin Tarihi

Sandalyenin Tarihi, Arkeolojik araştırmalar sonucunda sandalye tarihi yaklaşık 6000 ila 6500 yıl öncesine dayandığı rivayet edilmektedir. Bir diğer rivayete göre ise M.Ö. 4500 yıl öncesinde Sümerlerin kullandığı Arkeolojik kazılarda ortaya çıktığı söylenmektedir. Bulunan bir heykelin arkası olmayan bir sandalyede oturur vaziyette bulunduğu söylentiler arasında yer almaktadır. Sandalye tarihi incelendiğinde ilk yapılanından, bu gün yapılanına kadar her birisi özel kişiler tarafından üretildiği tespitler arasındadır. Düşünülene göre yapılmış olan sandalyelerde çok fazla zaman geçirileceği düşünülerek oturum tasarımı itinalı şekilde yapılarak rahatsız edici olmaması için çaba harcandığı izlenmiştir.Geçmiş tarihlerde yapılan sandalyelerde sünger ve minder tarzı rahatlatıcı unsurlar kullanılmadığı için sadece ahşap ve taş oyma olarak yapılıp oturum yerine dikkat edilmiş olduğu anlaşılmaktadır.

Dünden Bugüne Sandalye

Zaman içerisinde medeniyetler arasında yayılmaya başlayan

, değişkenlik göstererek günümüze kadar gelmiş olup kendini ispat etmiş. Günümüzün en önemli mobilya türlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Zaman içinde sandalye örnek alınarak birçok değişik mobilya üretimine ışık tutmuş nadide bir mobilya türüdür. İnsanlık için küçük ama medeniyetler ve Dünya için büyük bir buluştur aslında sandalye. Bazen bir kenarda gördüğümüzde bakıp geçtiğimiz sandalye aslında medeniyetlerin yükselişinde çok önemli bir rol oynamış mobilyadır. Sandalye Sümerlerden başlayan ve Dünyanın en büyük hükümdarlarının oturdukları tahtlara dönüşen bir güzide eserdir.

Sandalyenin Tarihi Nasıl Başladı

Başlangıçta sadece taş oymacılığı ile başlayıp ahşap sandalyeler ile geliştirilmiş olan sandalye günümüzde, Metal Sandalyeler. Plastik Sandalyeler. Döküm Sandalyeler. Rattan Sandalyeler. Polikarbon Sandalyeler. Tolix Sandalyeler. Bar Sandalyeleri gibi iç mekan sandalyeler ve dış mekan sandalyeler olarak karımıza çıkmıştır.

Sandalyenin Uzun Yıllar Kullanılması

Sandalyelerin ömrünün tükenmesi kullanıcısının elinde olan bir durumdur. Ne kadar ona önem verirseniz sandalye o kadar uzun süre yaşamayı başarır. Kullanım şartlarını ve temizliğini doğru yaptığımız durumda sandalyemiz bizim ile birlikte yaşlanacaktır.

Siz değerli müşterilerimize bu yazımızda aslında bir sandalyenin ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalıştık. Belki de en eski mobilya türlerinden birisi olan sandalye hayatımızın birçok alanını geliştirmeye ve değiştirmeye ışık tutması onu değerli kılmalıdır. Sandalyeyi güzel kullanmak sandalyenin tarihi ne duyulabilecek en iyi saygıdır.

Diğer yazılarımız için bizi takipte kalınız.

Alttaki ürünü tıklayarak sitemizi inceleyebilir 2000 den fazla ürün arasından ihtiyacınız olan ürünü alabilirsiniz.

Sandalyenin tarihi

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir